SUNĂ ȘI COMANDĂ-ȚI BANNERUL!

Începe ediția a 12-a a bienalei Teatrului „Eugene Ionesco”. Iată programul festivalului

27 mai, 2016 Autor: Nicoletta Marcu


Ediția a 12-a a Bienalei Teatrului „Eugene Ionesco” (BITEI) debu­tează vineri, 27 mai, și se va des­fă­șura timp de 7 zile, până la 5 iunie. Deschiderea Festivalului va avea loc la Teatrul „Eugene Ionesco” la ora 17.00, aceasta fiind urmată de montarea piesei autohtone „Ubu rege”.

În cadrul evenimentelor, la Chișinău vor evolua gru­puri tea­trale din România, Japo­nia, Polo­nia, Egipt, Coreea de Sud, Rusia, Bela­rus, Ucraina, Franţa, Geor­gia, Ger­ma­nia și Israel. BITEI-2016 se desfă­şoară sub patro­najul Guver­nu­lui R. Mol­dova, cu spri­ji­nul Minis­te­ru­lui Cul­tu­rii și Pri­mă­riei Muni­ci­pi­u­lui Chi­și­nău.

27 mai – vineri

17:00 – Deschiderea Festivalului la Teatrul Eugene Ionesco

17:30 – ,,Ubu rege” Teatrul Eugene Ionesco la Teatrul Eugene Ionesco (120 min f/p)

20:00 – ,,Derdiedans”, Teatrul German de Stat Timişoara, România la Teatrul ,,A.P.Cehov” (90 min f/p)

28 mai – sâmbătă

18:00 – ,,Corabia nebunilor”, Compania Niv şi Oren din Tel-Aviv Israel la Teatrul Eugene Ionesco(90min f/p)

20:00 – ,,Holstomer. Istoria unui cal”, Teatrul Academic Dramatic Rus de Stat Griboedov din Tbilisi, Georgia la Teatrul ,,A.P.Cehov”  (80 min f/p)

29 mai – duminică

17:00 – ,,Nisipul din urne”, Laboratorul de Teatru Independent din Cernăuţi la Teatrul ,,A.P.Cehov(90 min f/p)

19:00 – ,,Portocala mecanică”, Teatrul Liber din Tbilisi, Georgia la Teatrul Eugene Ionesco (150 min cu o pauză)

30 mai – luni

17:00 – ,,O istorie fericită”, Teatrul de Păpuşi din Sahalin la Teatrul ,,A.P.Cehov” (60 min f/p)

18:30 – ,,Freken Iulia”, Teatrul Regional Dramatic Moghilev, Belarus la Teatrul  Eugene Ionesco (135 min cu o pauză)

31 mai – marţi

17:30 – ,,Fata fără zestre”, Teatrul Cehov la Teatrul ,,A.P.Cehov” (120 min cu o pauză)

20:00 – ,,Prezumţia”, Teatrul Schauspiel din Stuttgart, Germania la Teatrul Eugene Ionesco (80 min f/p)

1 iunie – miercuri

16:30 – ,,Aniversarea”, Teatrul ,,Mihai Eminescu” din Botoşani la Teatrul Eugene Ionesco (70 min f/p)

18:00 – ,,Jacques şi stăpânul său”, Teatrul ,,Maria Filotti” din Brăila la Teatrul ,,A.P.Cehov” (120 min f/p)

20:00 – ,,Aniversarea”, Teatrul ,,Mihai Eminescu” din Botoşani la Teatrul Eugene Ionesco (70 min f/p)

 2 iunie – joi

18:00 – ,, În spatele ușii”, Teatrul Academic ,,Voskresennia’’ din Lvov, Ucraina la  Teatrul,,A.P.Cehov” (90 min f/p)

20:00 – ,,Cele patru anotimpuri”, Compania Soul Tah din Chuncheon, Coreea de Sud la TeatrulEugene Ionesco (60 min f/p)

3 iunie – vineri

17:30 ,,Când ploaia se va opri” Teatrul ,,Toma Caragiu’’ din Ploieşti, România la Teatrul ,,A.P.Cehov” (135 min f/p)

20:00 – ,,Vivaldi şi anotimpurile”, Teatrul Național din Târgu-Mureş, România la Teatrul Eugene Ionesco (75 min f/p)

4 iunie – sâmbătă

16:00 – ,,7 zile” East Voice for Arts din Alexandria, Egipt la Teatrul ,,A.P.Cehov” (60 min f/p)

17:30 ,,Dragostea e eternă… atât cât durează”, Şcoala Internaţională de Film din Paris, Franţa la Ginta Latină (120 min f/p)

20:00 – ,,Trei surori”, Compania Hayuza din Tokyo, Japonia la Teatrul Eugene Ionesco (1h 50 min f/p)

5 iunie – duminică

16:00 – ,,Pagini din…”, Third Arrangement Group, Polonia la Teatrul ,,A.P.Cehov” (60 min f/p)

17:30 – ,,Sunt Flamencă din leagăn ”, Paloma Fantova, Spania la Teatrul Eugene Ionesco (90 min f/p)

Comentarii